Dzień Godnej Pracy w dobie pandemii


Komisja Młodych OPZZ, Październik 2021

Dzień Godnej Pracy w dobie pandemii - popieramy protestujących medyków


Jak co roku związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych obchodzą Światowy Dzień Godnej Pracy, który przypada na 7 października. Jest to ważne święto dla świata pracy, szczególnie w dobie pandemii, gdzie często koszta są przerzucane na pracowników.

Chcemy dzisiejsze święto zadedykować przede wszystkim pracownikom ochrony zdrowia, ponieważ stoją oni na straży naszego życia i zdrowia mimo że często nie mają ku temu odpowiednich warunków. Obecne funkcjonowanie tej gałęzi usług publicznych jest uzależnione od pracy ponad siły pracowników. Chcemy podkreślić wagę wszystkich pracowników ochrony zdrowia: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, sekretarkach i wielu, wielu innych. To oni w tych trudnych czasach pracą ponad siły zapewniają, że system jeszcze trwa.

Podamy tylko garść statystyk. Wedle Raportu OECD z 2019 roku w Polsce liczba lekarzy nie zwiększyła się od 20 lat. 2,4 lekarza przypada na 1000 pacjentów, co oznacza, ze jesteśmy w ogonie Europy, podobnie jak w przypadku starzejących się pielęgniarek, gdzie jest ich 5,1 na 1000 mieszkańców. Pracownicy się starzeją, a to oznacza, że obecni muszą pracować coraz więcej, by móc świadczyć usługi zdrowotne. Połowa ratowników medycznych jest zatrudniona w oparciu o kontrakt, co czyni ich podatnych na zwolnienia, brak płatnego urlopu, czy niezarabianie, gdy są chorzy. Lekarze, pielęgniarki, a w szczególności pracownicy medyczni często pracują dłużej niż inni pracownicy np. w granicach 200-300 h miesięcznie.

W celu przezwyciężenia tej chorej sytuacji przede wszystkim oczekujemy zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, ponieważ „z pustego i Salomon nie naleje”. Dlatego w pełni zgadzamy się i popieramy postulaty protestujących w Białym Miasteczku 2.0:

  • Szybszy wzrost nakładów na ochronę zdrowia
  • Zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD
  • Doprowadzenia do sytuacji, gdy pracownicy medyczni będą mieli status funkcjonariusza publicznego
  • Stworzenie sprawnego i bezpiecznego systemu rejestrowania zdarzeń niepożądanych
  • Ustanowienia urlopu zdrowotnego po 15 latach pracy
  • Uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej, zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.

Prezydium Komisji Młodych OPZZ

Dołącz do nas!


Jeśli należysz do związków zawodowego należącego do OPZZ:

Wypełnij ankietę zgłoszeniową (pobierz ją z tego miejsca), a następnie przekaż ją do podpisania przewodniczącemu Twojego związku i prześlij jej skan na adres mailowy KM OPZZ. Oryginał przekażesz nam przy najbliższej okazji.

Jeśli jeszcze nie należysz do OPZZ:

Napisz do nas. Skontaktujemy Cię z już istniejącym związkiem zawodowym z Twojego miejsca pracy lub wesprzemy Cię w założeniu organizacji związkowej w Twoim miejscu pracy!

Siłą związków zawodowych są pracownicy, a siłą pracowników są związki zawodowe - dzięki nim mamy narzędzia do działania, a pracodawcy muszą się liczyć z naszym zdaniem. Dołącz do nas i broń swoich praw!